
PLCM-1CP
The SmartMount® PLCM-1(CP) Ceiling Mounts utilize 1.5" NPT extension pipes for versatility, support, and connection. The 1.5" NPT threaded pipes make it simple to customize each mount to your specific application. The PLCM-1 kit combines the PLCM-2 tilt box and an EXT103 fixed length 1.5" NPT column, to deliver a drop of 36" , -5°/+2° of adjustable tilt and 360° of swivel. When combined with a Peerless-AV® ceiling plate, and a universal or fixed display adaptor plate, it creates the perfect combination for flat panel ceiling mounting in sports facilities, airports, lobbies, or retail environments.
Product Name
Peerless-AV® SmartMount® Ceiling Mounts with Ceiling Plate & Tilt Box for up to 90'' Displays
Peerless-AV® SmartMount® Universal Ceiling Mount for 32" to 90" Displays
Peerless-AV® SmartMount® Universal Ceiling Mount for 32'' to 90'' Displays
Peerless-AV® SmartMount® Ceiling Mount with I-Shaped Adaptor and Tilt Box for 32" to 90" Displays
Peerless-AV® SmartMount® Ceiling Mount Tilt Boxes for up to 90" Displays
Peerless-AV® Ceiling Mount Tilt Boxes for up to 90" Displays
Minimum Screen Size Supported
10"
32"
32"
32"
10"
-
Maximum Screen Size Supported
90"
90"
90"
90"
90"
90"
Maximum Load Capacity
150 lb
150 lb
150 lb
150 lb
150 lb
150 lb
Mounting Pattern
600 x 400
600 x 400
600 x 400
Features
| SKU |
|---|
| PLCM-1 |
| PLCM-1CP |
This display size range is simply a guideline for product selection. Displays larger than the screen size range may still be compatible as long as they fall within the VESA® pattern and max weight of the Peerless-AV® product.
Certifications:

The SmartMount® PLCM-1(CP) Ceiling Mounts utilize 1.5" NPT extension pipes for versatility, support, and connection. The 1.5" NPT threaded pipes make it simple to customize each mount to your specific application. The PLCM-1 kit combines the PLCM-2 tilt box and an EXT103 fixed length 1.5" NPT column, to deliver a drop of 36" , -5°/+2° of adjustable tilt and 360° of swivel. When combined with a Peerless-AV® ceiling plate, and a universal or fixed display adaptor plate, it creates the perfect combination for flat panel ceiling mounting in sports facilities, airports, lobbies, or retail environments.
General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | PLCM-1CP |
| Manufacturer Website Address | http://www.peerless-av.com |
| Brand Name | SmartMount® |
| Product Series | PLCM-1 |
| Product Model | PLCM-1CP |
| Product Name | Ceiling Mounts with Ceiling Plate & Tilt Box for up to 90'' Displays |
| Marketing Information | The SmartMount® PLCM-1(CP) Ceiling Mounts utilize 1.5" NPT extension pipes for versatility, support, and connection. The 1.5" NPT threaded pipes make it simple to customize each mount to your specific application. The PLCM-1 kit combines the PLCM-2 tilt box and an EXT103 fixed length 1.5" NPT column, to deliver a drop of 36" , -5°/+2° of adjustable tilt and 360° of swivel. When combined with a Peerless-AV® ceiling plate, and a universal or fixed display adaptor plate, it creates the perfect combination for flat panel ceiling mounting in sports facilities, airports, lobbies, or retail environments. |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Product Type | Ceiling Mount |
Product Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Features |
|
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 20° |
| Maximum Swivel Angle | 360° |
| Mount Function | |
Aluminum - Column
Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Finishing | Powder Coated |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Steel |
| Material Details | Aluminum - Column |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Height | 37.75" |
| Width | 18" |
Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Certifications & Standards | RoHS, TAA, UL |
| Manufacturer Product Class | Ceiling Mount |
| Assembly Required | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
|
| Mount Surface | Ceiling |
|---|
| Depth |
|---|
| 3.54" |
| Weight (Approximate) | 7.80 lb |
|---|