
No accessories to display
PE1120
Lock in the highest level of projector security with the PE112. Its solid steel construction provides maximum security and is designed to be easily retrofitted to any projector mount, protecting the projector from theft and physical damage. Its wrap-around design and 'Hook-n-Hang' frame enables easy one-person installation and projector maintenance.
Lock in the highest level of projector security with the PE112. Its solid steel construction provides maximum security and is designed to be easily retrofitted to any projector mount, protecting the projector from theft and physical damage. Its wrap-around design and 'Hook-n-Hang' frame enables easy one-person installation and projector maintenance.
Certifications:


No pricing available. Call for Quote.
General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | PE1120 |
| Manufacturer Website Address | http://www.peerless-av.com |
| Brand Name | Peerless-AV® |
| Product Model | PE1120 |
| Product Name | Projector Enclosure For Use With Projector Mounts |
| Marketing Information | Lock in the highest level of projector security with the PE112. Its solid steel construction provides maximum security and is designed to be easily retrofitted to any projector mount, protecting the projector from theft and physical damage. Its wrap-around design and 'Hook-n-Hang' frame enables easy one-person installation and projector maintenance. |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Product Type | Ceiling Mount |
Product Information | |
|---|---|
| Device Supported | Projector |
| Features |
|
| Mount Function | Ceiling Mount |
| Mount Surface | Ceiling |
| Durability | Theft Resistant |
Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Finishing | Powder Coated |
| Product Material | Solid Steel |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Height | 12.60" |
| Width | 22.40" |
| Depth | 20.50" |
| Weight (Approximate) | 35 lb |
Projector
Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Ceiling |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Compatibility | Projector |
| Certifications & Standards | RoHS, TAA |
| Manufacturer Product Class | Accessory |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | |
Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
| TAA Compliant | Yes |
|---|
| UL Listed | No |
|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
|---|