ACC-V900X
Increase your mounts' compatibility with the ACC-V900X by Peerless-AV®. This low cost adaptor rail solution for displays with VESA® 600, 800 or 900mm wide mounting patterns allows the display to be mounted in either landscape or portrait orientation by reducing the width of the mounting hole pattern to 400 or 500mm.
General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | ACC-V900X |
| Manufacturer Website Address | http://www.peerless-av.com |
| Brand Name | Peerless-AV® |
| Product Series | ACC-V900X |
| Product Model | ACC-V900X |
| Product Name | Accessory Adaptor Rails for VESA® 600, 800, and 900mm Wide Mounting Patterns |
| Marketing Information | Increase your mounts' compatibility with the ACC-V900X by Peerless-AV®. This low cost adaptor rail solution for displays with VESA® 600, 800 or 900mm wide mounting patterns allows the display to be mounted in either landscape or portrait orientation by reducing the width of the mounting hole pattern to 400 or 500mm. |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Product Type | Mounting Rail |
Product Information | |
|---|---|
| Device Supported | Display |
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Minimum Screen Size Supported | 46" |
| Maximum Screen Size Supported | 98" |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Mount Pattern Compatibility Type | Dedicated |
| Mount Function | Accessory |
| Durability |
Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Finishing | Powder Coated |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Height | 1" |
| Width | 37.33" |
| Depth | 2" |