
No accessories to display
EWL-49XE4F
The Peerless-AV® Outdoor Tilt Wall Mount was designed exclusively for the LG 49" XE4F-M Series High Brightness Outdoor Display. Constructed of weatherproof and corrosion resistant materials, this mount is built to thrive outdoors, all year round. With a clean profile, security hardware to deter tampering, and air baffles to ensure proper airflow to the display, the EWL-55XE4F is an ideal mounting solution for any landscape oriented application - from retail, mass transit and more.
Product Name
Peerless-AV® Outdoor Tilt Wall Mount, Landscape, for the LG 49˘ XE4F-M Series High Brightness Outdoor Display
Peerless-AV® Outdoor Tilt Wall Mount, Landscape, for the LG 55˘ XE4F-M Series High Brightness Outdoor Display
Peerless-AV® Outdoor Tilt Wall Mount, Portrait, for the LG 49˘ XE4F-M Series High Brightness Outdoor Display
Peerless-AV® Outdoor Tilt Wall Mount, Portrait, for the LG 55˘ XE4F-M Series High Brightness Outdoor Display
Maximum Screen Size Supported
49"
55"
49"
55"
Maximum Load Capacity
75 lb
90 lb
75 lb
90 lb
Features
This display size range is simply a guideline for product selection. Displays larger than the screen size range may still be compatible as long as they fall within the VESA® pattern and max weight of the Peerless-AV® product.
Certifications:


The Peerless-AV® Outdoor Tilt Wall Mount was designed exclusively for the LG 49" XE4F-M Series High Brightness Outdoor Display. Constructed of weatherproof and corrosion resistant materials, this mount is built to thrive outdoors, all year round. With a clean profile, security hardware to deter tampering, and air baffles to ensure proper airflow to the display, the EWL-55XE4F is an ideal mounting solution for any landscape oriented application - from retail, mass transit and more.
General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | EWL-49XE4F |
| Manufacturer Website Address | http://www.peerless-av.com |
| Brand Name | Peerless-AV® |
| Product Series | EWL-49XE4F |
| Product Model | EWL-49XE4F |
| Product Name | EWL-49XE4F Wall Mount |
| Marketing Information | The Peerless-AV® Outdoor Tilt Wall Mount was designed exclusively for the LG 49" XE4F-M Series High Brightness Outdoor Display. Constructed of weatherproof and corrosion resistant materials, this mount is built to thrive outdoors, all year round. With a clean profile, security hardware to deter tampering, and air baffles to ensure proper airflow to the display, the EWL-55XE4F is an ideal mounting solution for any landscape oriented application - from retail, mass transit and more. |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Product Type | Wall Mount |
Product Information | |
|---|---|
| Device Supported | Display |
| Maximum Load Capacity | 75 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 49" |
| Features |
|
| Orientation | Landscape |
| Mount Pattern Compatibility Type | Dedicated |
| Minimum Tilt Angle | 0° |
| Maximum Tilt Angle | 8° |
| Mount Function |
|
| Mount Surface | Wall |
Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Finishing | Powder Coated |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 19.29" |
| Width | 43.29" |
| Depth | 4.31" |
| Weight (Approximate) | 25 lb |
LG 49" XE4F-M Series Outdoor Display
Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Compatibility | LG 49" XE4F-M Series Outdoor Display |
| Certifications & Standards | RoHS, TAA |
| Manufacturer Product Class | Wall Mount |
| Assembly Required | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
| Durability |
|
|---|
| Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |