
FPS-1000
The FPS-1000 Pull-out Swivel Wall Mount combines the best features of a wall mount and a pivot arm in one. This mount is essential for on the wall, low-profile, single or multi-panel video wall installations or hospitality recessed applications. It comes standard with VESA® 100/200mm compliant mounting hole pattern and is compatible with Peerless-AV PLP adaptor technology to accommodate virtually any flat panel display. Installation and maintenance are made easy with 4" (101.6mm) of horizontal on the wall shift, LockKey™ safety feature and easy access to the back of the display for maintenance. Functionality, great looks and display compatibility options combined with versatile installation features make the FPS-1000 the ideal solution for any single or multi-display installation.
Minimum Screen Size Supported
32"
32"
32"
Maximum Screen Size Supported
80"
55"
47"
Maximum Load Capacity
150 lb
75 lb
75 lb
Mounting Pattern
400 x 400
Features
This display size range is simply a guideline for product selection. Displays larger than the screen size range may still be compatible as long as they fall within the VESA® pattern and max weight of the Peerless-AV® product.
Certifications:


The FPS-1000 Pull-out Swivel Wall Mount combines the best features of a wall mount and a pivot arm in one. This mount is essential for on the wall, low-profile, single or multi-panel video wall installations or hospitality recessed applications. It comes standard with VESA® 100/200mm compliant mounting hole pattern and is compatible with Peerless-AV PLP adaptor technology to accommodate virtually any flat panel display. Installation and maintenance are made easy with 4" (101.6mm) of horizontal on the wall shift, LockKey™ safety feature and easy access to the back of the display for maintenance. Functionality, great looks and display compatibility options combined with versatile installation features make the FPS-1000 the ideal solution for any single or multi-display installation.
General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | FPS-1000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.peerless-av.com |
| Brand Name | Peerless-AV® |
| Product Series | FPS-1000 |
| Product Model | FPS-1000 |
| Product Name | Pull-out Swivel Wall Mount for 32" to 80" (81 to 203 cm) Displays |
| Marketing Information | The FPS-1000 Pull-out Swivel Wall Mount combines the best features of a wall mount and a pivot arm in one. This mount is essential for on the wall, low-profile, single or multi-panel video wall installations or hospitality recessed applications. It comes standard with VESA® 100/200mm compliant mounting hole pattern and is compatible with Peerless-AV PLP adaptor technology to accommodate virtually any flat panel display. Installation and maintenance are made easy with 4" (101.6mm) of horizontal on the wall shift, LockKey™ safety feature and easy access to the back of the display for maintenance. Functionality, great looks and display compatibility options combined with versatile installation features make the FPS-1000 the ideal solution for any single or multi-display installation. |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Product Type | Wall Mount |
Product Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Maximum Screen Size Supported | 80" |
| Minimum Adjustable Depth | 2.16" |
| Maximum Adjustable Depth | 10.53" |
| Features |
|
| Mount Profile | Low Profile |
| Minimum Swivel Angle | -45° |
Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Finishing | Fused Epoxy |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 9.64" |
| Width | 21" |
| Depth | 10.53" |
| Weight (Approximate) | 17.60 lb |
Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Certifications & Standards | RoHS, TAA, VESA, UL |
| Manufacturer Product Class | Hospitality |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
| Maximum Swivel Angle |
|---|
| 45° |
| Mount Function | Wall Mount |
|---|
| Mount Surface | Wall |
|---|
| Durability |
|
|---|
| UL Listed | Yes |
|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
|---|