
PA762
The Paramount™ series wall mounts provide versatile and multi-functional features. With PA762, extend the display up to 21.32" (542mm) or fully-retract it to just 3.00" (76mm) from the wall for the perfect viewing angle. The Hook-and-Hang™ system offers easy, one-person installation of the display. A ratcheting handle provides locking tilt capability for quick adjustments to the amount of tilt, reducing glare and optimizing the viewing angle. Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean installation.
Product Name
Peerless-AV® Paramount™ Articulating Wall Mount for 39˘ to 90˘ Displays
Peerless-AV® Paramount™ Articulating Wall Mount for 37˘ to 85˘+ Displays
Peerless-AV® Hospitality Articulating Wall Mount for 39˘ to 90˘ Displays
Product Datasheet
Minimum Screen Size Supported
39"
37"
39"
Maximum Screen Size Supported
90"
85"
90"
Maximum Load Capacity
150 lb
154 lb
150 lb
Mounting Pattern
600 x 400
400 x 400
Features
This display size range is simply a guideline for product selection. Displays larger than the screen size range may still be compatible as long as they fall within the VESA® pattern and max weight of the Peerless-AV® product.
Certifications:


The Paramount™ series wall mounts provide versatile and multi-functional features. With PA762, extend the display up to 21.32" (542mm) or fully-retract it to just 3.00" (76mm) from the wall for the perfect viewing angle. The Hook-and-Hang™ system offers easy, one-person installation of the display. A ratcheting handle provides locking tilt capability for quick adjustments to the amount of tilt, reducing glare and optimizing the viewing angle. Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean installation.
General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | PA762 |
| Manufacturer Website Address | http://www.peerless-av.com |
| Brand Name | Paramount™ |
| Product Series | PA762 |
| Product Model | PA762 |
| Product Name | Articulating Wall Mount for 39" to 90" Displays |
| Marketing Information | The Paramount™ series wall mounts provide versatile and multi-functional features. With PA762, extend the display up to 21.32" (542mm) or fully-retract it to just 3.00" (76mm) from the wall for the perfect viewing angle. The Hook-and-Hang™ system offers easy, one-person installation of the display. A ratcheting handle provides locking tilt capability for quick adjustments to the amount of tilt, reducing glare and optimizing the viewing angle. Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean installation. |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Product Type | Wall Mount |
Product Information | |
|---|---|
| Device Supported | Display |
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Minimum Screen Size Supported | 39" |
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Adjustable Depth | 3" |
| Maximum Adjustable Depth | 21.30" |
| Features |
|
| Mount Pattern Compatibility Type | Universal |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Gloss Black |
| Finishing |
|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Minimum Mounting Pattern | 200 x 100 |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 16.75" |
| Width | 24.38" |
| Depth | 21.32" |
Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Certifications & Standards | RoHS, TAA, VESA, UL |
| Manufacturer Product Class | Articulating |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | |
Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
| 15° |
| Mount Function |
|
|---|
| Mount Surface | Wall |
|---|
| Durability | Scratch Resistant |
|---|
| Weight (Approximate) |
|---|
| 21.08 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
|---|