
No accessories to display
HP450
The HP45 Flat Panel Universal Tabletop TV Desktop Swivel offers a secure, functional and sleek mounting solution for use with a variety of flat panel TVs in hospitality applications. This mounting solution features a unique adaptor plate that works with a variety of VESA® compliant mounting hole patterns and comes with security screws to deter tampering and theft. A swivel range from ° to 36° makes it a versatile tabletop mount for any room configuration. Completing this mount is an internal cable management system and a decorative base that delivers a stylish, clean and clutter-free installation.
Minimum Screen Size Supported
32"
43"
55"
Maximum Screen Size Supported
52"
55"
75"
Maximum Load Capacity
150 lb
60 lb
80 lb
Mounting Pattern
400 x 400
400 x 400
Features
This display size range is simply a guideline for product selection. Displays larger than the screen size range may still be compatible as long as they fall within the VESA® pattern and max weight of the Peerless-AV® product.
Certifications:

No pricing available. Call for Quote.
The HP45 Flat Panel Universal Tabletop TV Desktop Swivel offers a secure, functional and sleek mounting solution for use with a variety of flat panel TVs in hospitality applications. This mounting solution features a unique adaptor plate that works with a variety of VESA® compliant mounting hole patterns and comes with security screws to deter tampering and theft. A swivel range from ° to 36° makes it a versatile tabletop mount for any room configuration. Completing this mount is an internal cable management system and a decorative base that delivers a stylish, clean and clutter-free installation.
General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | HP450 |
| Manufacturer Website Address | http://www.peerless-av.com |
| Brand Name | Peerless-AV® |
| Product Series | HP450 |
| Product Model | HP-450 |
| Product Name | HP-450 Desk Mount |
| Marketing Information | The HP45 Flat Panel Universal Tabletop TV Desktop Swivel offers a secure, functional and sleek mounting solution for use with a variety of flat panel TVs in hospitality applications. This mounting solution features a unique adaptor plate that works with a variety of VESA® compliant mounting hole patterns and comes with security screws to deter tampering and theft. A swivel range from ° to 36° makes it a versatile tabletop mount for any room configuration. Completing this mount is an internal cable management system and a decorative base that delivers a stylish, clean and clutter-free installation. |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Product Type | Desk Mount |
Product Information | |
|---|---|
| Device Supported | TV |
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Maximum Screen Size Supported | 52" |
| Features |
|
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Swivel Angle | 360° |
| Mount Function |
|
| Durability |
|
Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Finishing |
|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Form Factor | Desk |
| Height | 26.50" |
| Width | 30.75" |
| Depth | 6" |
| Weight (Approximate) | |
32"-50" Flat Panel Screens
Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Compatibility | 32"-50" Flat Panel Screens |
| Certifications & Standards | RoHS, TAA, VESA |
| Manufacturer Product Class | Hospitality |
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |