LG-WMF86BH
Product Name
Peerless-AV® Flat Wall Mount for the LG Ultra Stretch Signage (86BH5F-B)
Manufacturer Brochure
Maximum Screen Size Supported
86"
103"
65"
Maximum Load Capacity
80 lb
500 lb
90 lb
Features
Certifications:
General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | LG-WMF86BH |
| Manufacturer Website Address | http://www.peerless-av.com |
| Brand Name | Peerless-AV® |
| Product Series | LG-WMF86BH |
| Product Model | LG-WMF86BH |
| Product Name | Flat Wall Mount for the LG Ultra Stretch Signage (86BH5F-B) |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Product Type | Wall Mount |
Product Information | |
|---|---|
| Device Supported | Digital Signage Display |
| Minimum Load Capacity | 45.19 lb |
| Maximum Load Capacity | 80 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 86" |
| Features |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Mount Pattern Compatibility Type | Dedicated |
| Mount Profile | Low Profile |
| Mount Function | Flat |
| Mount Surface | |
Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Finishing |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 8.75" |
| Width | 31.47" |
| Depth | 0.97" |