
Assembly Instructions
SUA740P
One of the thinnest wall arm mounts on the market, the Peerless-AV® DesignerSeries™ Ultra Slim Articulating Wall Mount is designed exclusively for ultra-thin displays. The SUA740P's One-Touch™ tilt mechanism provides effortless movement of the display for the perfect viewing experience, and vertical adjustment allows the display to be raised or lowered by ½" after installation to fine-tune the positioning. With a gloss black finish and internal cable management, the SUA740P provides a clean, professional look that matches any décor.
This display size range is simply a guideline for product selection. Displays larger than the screen size range may still be compatible as long as they fall within the VESA® pattern and max weight of the Peerless-AV® product.
Certifications:


22"
Maximum Screen Size Supported
43"
43"
Maximum Load Capacity
60 lb
80 lb
Mounting Pattern
Features
One of the thinnest wall arm mounts on the market, the Peerless-AV® DesignerSeries™ Ultra Slim Articulating Wall Mount is designed exclusively for ultra-thin displays. The SUA740P's One-Touch™ tilt mechanism provides effortless movement of the display for the perfect viewing experience, and vertical adjustment allows the display to be raised or lowered by ½" after installation to fine-tune the positioning. With a gloss black finish and internal cable management, the SUA740P provides a clean, professional look that matches any décor.
General Information | |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | SUA740P |
| Manufacturer Website Address | http://www.peerless-av.com |
| Brand Name | DesignerSeries™ |
| Product Series | SUA740P |
| Product Model | SUA740P |
| Product Name | Ultra Slim Articulating Wall Mount for 32" to 43" Ultra-thin Displays |
| Marketing Information | One of the thinnest wall arm mounts on the market, the Peerless-AV® DesignerSeries™ Ultra Slim Articulating Wall Mount is designed exclusively for ultra-thin displays. The SUA740P's One-Touch™ tilt mechanism provides effortless movement of the display for the perfect viewing experience, and vertical adjustment allows the display to be raised or lowered by ½" after installation to fine-tune the positioning. With a gloss black finish and internal cable management, the SUA740P provides a clean, professional look that matches any décor. |
| Packaged Quantity | 1 Unit |
| Product Type | Mounting Arm |
Product Information | |
|---|---|
| Device Supported | Display |
| Maximum Load Capacity | 60 lb |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Maximum Screen Size Supported | 43" |
| Minimum Adjustable Depth | 1.74" |
| Maximum Adjustable Depth | 24.74" |
| Features |
|
| Mount Pattern Compatibility Type | Dedicated |
| Height Adjustable | Yes |
Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Finishing |
|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 16.14" |
| Width | 16.38" |
| Depth | 24.74" |
| Weight (Approximate) | 10.10 lb |
Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Wall |
| Certifications & Standards | RoHS, TAA, VESA, UL |
| Manufacturer Product Class | Articulating |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Environmental Compliance | |
Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
| -5° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
|---|
| Minimum Swivel Angle | -90° |
|---|
| Maximum Swivel Angle | 90° |
|---|
| Mount Function |
|
|---|
| Mount Surface | Wall |
|---|
| Durability | Scratch Resistant |
|---|